Politijuristene: - Fint med 30 ekstra påtalejurister, men 100 til 150 vil være et mer riktig tall
Politijuristene mener det enten må eget budsjett til eller en telling av påtalejurister på lik linje med politihøgskoleutdannede for at de skal være trygge på at dette gir reell effekt.
– Rundt 30 flere påtalejurister, 10 årsverk hos statsadvokatene og 40 dommere vil sikre at ofre for kriminalitet får behandlet saken sin raskere i domstolene, sier justis- og beredskapsminister Monica Mæland i en pressemelding.
Regjeringa foreslår 39 millionar kroner til påtalejurister i politiet og 20 millionar kroner til Den høyere påtalemyndighet.
Her kan du lese hele Justis- og beredskapsdepartementets budsjettforslag
Eget budsjett eller telling
Are Skjold-Frykholm, leder for Politijuristene, mener etter å ha fått kikket på stasbudsjettet at det er flott med flere påtalejuriststillinger, men at det likevel er langt fra nok.
- Jeg klarer ikke å se at det ligger noe i budsjettet om hvordan de skal sikre en reell økning. Vi har fått øremerkede midler i mange år nå, men det viser seg at det aldri blir en reell styrkning i tråd med intensjonen, sier han.
Under høringen i Justiskomiteen til fjorårets budsjett i fjor høst spilte Politijuristene inn at de ønsker seg eget budsjettkapittel og formell telling av påtalejurister.
- Det må enten eget budsjett til eller en telling av påtalejurister på lik linje med politihøgskoleutdannede for at vi skal være trygge på at dette gir reell effekt, sier Skjold-Frykholm i dag.
- Så lenge man ikke har skilt ut dette i budsjettet er jeg redd vi nok en gang ikke vil få en reell økning. Det blir kanskje ikke nedbemanning, men heller ingen økning. Det er i dag ingen kontroll eller oversikt over hvor mange påtalejurister vi har og hvor mye av pengene som går nettopp dit.
Vil ha 100-150 påtalejurister
Juristlederen trekker også frem at det er foreslått en styrkning av politiansatte med 400 polititjenestemenn, noe han mener vil gi en naturlig økt arbeidsmengde for påtalejuristene.
- Skal 30 ekstra påtalejurister ta av for dette, arbeidet som følger med koronapandemien og Nav-sakene som også havner på vårt bord? spør han.
- Fra å mer eller mindre bare gjøre en avsjekk, skal vi nå gjøre selvstendige vurderinger av alle Nav-sakene, så med mindre vi får beskjed om å henlegge alle disse sakene innebærer det en stor økning i arbeidsmengde.
Skjold-Frykholm trekker frem en kapsitetsanalyse som ble gjort for noen år siden hvor man så på hvor lang tid det i snitt brukes på å etterforske og påtalebehandle ulike type saker.
- Da kom 120 påtalejurister opp som et behov, og dette var før korona. I tillegg var rettsrestansene ikke med u vurderingen. Det er fint med 30 ekstra juriststillinger, men det er ikke nok. 100 til 150 vil være et mer riktig tall, mener Skjold-Frykholm.
Ledige stillinger:
Dette betyr den nye advokatloven for jurister og advokater
Med den nye advokatloven får jurister, advokater, det rettssøkende publikum og andre aktører i rettslivet for første gang en samlet og enhetlig regulering av advokaters og juristers virksomhet, skriver Ragnhild Bø Raugland og Iselin Øverbø.
Jurister ønsker å lære mer om beslutningspsykologi
– Det er ingen yrkesgruppe jeg har snakket mer for enn jurister, sier psykologspesialist Jan-Ole Hesselberg. I en undersøkelse han gjorde blant landets dommere svarte 98 prosent at de var enige i at psykologisk forskning hadde noe å tilføre beslutningsprosessene i norske domstoler.
Podkastjournalist og jusstudent: Assosierte jussen med «pappagutter og perleøredobber» – frem til hun selv fikk behov for fri rettshjelp
Å hjelpe andre mennesker stod sentralt da Marianne Reinertsen som 19-åring skulle velge studier.
Her kan det bli streik til uken
Akademikerne varsler streikeuttak i en rekke virksomheter i stat og kommune dersom det ikke blir enighet i meklingen i lønnsoppgjøret.
Når arbeidsgiver lyver og NAV tror på dem
Det bør ikke ilegges forlenget ventetid på dagpenger med mindre arbeidsgiver klart dokumenterer at arbeidstaker selv kan bebreides for oppsigelsen eller avskjeden, skriver Bendik Rasmussen Skarpenes i Jussformidlingen.
Debatt: Skyldig til det motsatte er bevist
Selv om kriminalomsorgen kommer frem til at den innsatte ikke var skyld i det hen var mistenkt for, får hen ikke etterbetalt penger for å kompensere for den reduserte utbetalingen. Den innsatte pådras dermed økonomiske konsekvenser, selv om det konkluderes med at hen ikke er skyldig, skriver Lise Valen-Sendstad.
Kurser jurister i ledelse – Det er mye å hente på å bygge opp en god tilbakemeldingskultur
Ledere har mye å hente på å forberede seg på hvordan de ønsker å reagere både når de får og skal gi kritikk. Mange er ikke klar over viktigheten av å bygge opp en positiv feedbackkultur, mener psykologene Torbjørn Buer og Guro Øiestad.
Arbeidslivsjuristene med nytt styre og planer om faglige og sosiale aktiviteter
Et nytt styre i Arbeidslivsjuristene i Juristforbundet hadde sitt første møte denne uken.
Advokatgründere forebygger konflikter i selskapet med «parterapi»
De to advokatgründerne kjente hverandre godt før de startet opp firmaet i fjor høst. Planen om å starte et eget og annerledes advokatfirma skjøt fart etter en selvransakende prat over en utepils. Hver tredje måned går de i parterapi for å forebygge konflikter i selskapet.
Advokat René Stub-Christiansen flyttet inn på permanent hjemmekontor under pandemien
Rekordmange flytter ut av hovedstaden, og i Oslo og omegn har 69 prosent mulighet til å gjennomføre hele eller deler av jobben sin hjemmefra. Vi tok en prat med to jurister som har gjort varige endringer i bo- og arbeidssituasjon under pandemien.
Digitalisering av rettshjelp: Testet ut app for barn og unge
Rettssenteret testet ut prototype på det som skal bli en digital rettshjelpskanal under arrangementer i Oslo og Tromsø.
Personalsaker – hvorfor blir de ofte mer krevende enn arbeidsgiver forventer?
Etter å ha vært involvert med personalsaker i ca 20, år, har jeg erfart at disse sakene ofte blir mer krevende enn arbeidsgiver forventer, skriver advokat Curt A. Lier.