Lillehammer har fått ja til jusmaster
Målet er å kunne ta opp 45 studenter årlig innen 2028.
Universitetet i Innlandet (INN) melder at de har fått tilsagn fra NOKUT (Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen) om akkreditering av et femårig masterstudium i rettsvitenskap - med forutsetning om at det blir ansatt en person i hovedstilling med førstekompetanse innen strafferett og prosess innen et år.
I dag tilbyr INN et treårig bachelorstudium i rettsvitenskap, men studentene har måttet søke seg videre til master andre steder. Nå kan de etter hvert få sjansen til å ta hele den femårige utdanningen sin i Lillehammer på Universitetet i Innlandet, melder universitetet i en pressemelding.

– Det er større sannsynlighet for å beholde juridisk kompetanse i Innlandsregionen dersom studentene kan ta hele juristløpet her. Dette vet man av erfaring fra andre steder, og det gir positive ringvirkninger, sier Thomas Rønning som leder Institutt for rettsvitenskap, filosofi og internasjonale studier på INN.
– Innlandet har stort behov for juridisk kompetanse både i offentlig og privat sektor, sier prorektor utdanning, Vebjørn Horsfjord.
Det skal nå jobbes videre med finansiering og målet er å kunne ta opp 45 studenter årlig innen 2028, melder INN.