Økokrim utvider

Økokrim etablerer seg blant annet i Tromsø, Trondheim og Bergen. – Nå er det mulig å jobbe for Økokrim selv om man ikke bor i Oslo, sier Økokrim-sjef Pål Lønseth.

Pål Lønseth (Foto: Tore Letvik)

Målet med utvidelsen er å inndra mer verdier fra kriminelle og Økokrim ansetter 24 spesialetterforskere over hele landet.

– Nå er det mulig å jobbe for Økokrim selv om man ikke bor i Oslo. Sånn sett er dette en desentralisering og utvidelse av vår virksomhet. Vi trenger mer kompetanse og kapasitet lokalt, på blant annet økonomi for å lykkes med å ta pengene fra de kriminelle, sier Økokrim-sjef Pål Lønseth.

I 2024 tok politiet inn om lag en halv milliard kroner i inndragning og erstatning. Målet er at politidistrikt og særorgan årlig skal ta inn til sammen en milliard kroner i inndragning og erstatning, på lengre sikt enda høyere beløp, melder Økokrim.

– Inndragning er mer kriminalpreventivt enn fengsel, sier Lønseth.

De Økokrim-ansatte spesialetterforskerne blir plassert i seks regioner, og skal dekke alle landets politidistrikt: Tromsø, Trondheim, Bergen, Oslo, Larvik og Lillestrøm/Grålum.