

Tillitsvalgt i koronapandemien: – Vår rolle viktigere enn noen gang
– Vi skal fortsette å være tillitsvalgte, kanskje mer enn noensinne.
På grunn av koronaviruset har Juristforbundet besluttet å avlyse alle arrangementer som skulle ha funnet sted i enten mars, april eller mai.
«Når vi nå går til det drastiske skrittet å avlyse samtlige arrangementer ut mai er det for å bidra til å redusere og forsinke spredningen av viruset», meldte forbundet i forrige uke.
En av de store medlemsseksjonene i Juristforbundet, Juristforbundet - Stat, må avlyse alle kurs, samlinger, seminarer og konferanser.
– Vi ber om at all møtevirksomhet som ikke er absolutt nødvendig utsettes, om det ikke allerede er gjort. Det er ikke noe behov for styremøter og tilsvarende nå i medlemsforeningene.
– Ekstern møtevirksomhet bør begrenses til et minimum og bare det absolutt nødvendige, sier Sverre Bromander, leder av Juristforbundet - Stat.
– Vi tillitsvalgte i Juristforbundet følger myndighetenes påbud, råd og anbefalinger, og vi skal gå foran som gode eksempler, sier han.
– Viktigere enn noen gang
– Hvordan skal dere utøve tillitsvalgtrollen framover?
– Vi slutter ikke å være tillitsvalgte, vi må bare utøve vår virksomhet innenfor de rammene som de ansvarlige myndigheter setter opp, og som vi forholder oss lojalt til. Vi skal være ansvarlige, lojale og fornuftige. Motivasjonen for de fleste tillitsvalgte er jo gjerne at de er ekstra opptatt av sitt samfunnsansvar og sin mulighet til å bistå og ivareta andre.
Bromander mener de tillitsvalgte er svært viktige i situasjonen arbeidslivet er inne i nå.
– Vår virksomhet som tillitsvalgte er kanskje viktigere enn noen gang, både for våre medlemmer og for å bistå og bidra til at de etatene vi utøver våre verv i kommer seg igjennom krisen på en best mulig måte. Vi skal derfor fortsette å være tillitsvalgte, kanskje mer enn noensinne, sier han.
Ledige stillinger:
Undersøkelse: Påtalejurister i politiet utsettes for seksuell trakassering på jobb
Klåing og uønskede seksuelle kommentarer. Slik kan arbeidshverdagen være for flere i politietaten, ifølge arbeidsmiljøundersøkelse.
1981 klagesaker mot dommere – disiplinærtiltak i 83 saker
Antallet klager på dommere har variert fra år til år, men et utviklingstrekk er at antall klager har stabilisert seg på høyere nivå enn tidligere.
Hvordan skal dommere utnevnes?
Forslag om at regjeringen ikke skal ha adgang til å gå utenfor innstillinger fra Innstillingsrådet for dommere, men at det gis mulighet til å forkaste innstillingen én gang.
Tvisteløsning i arbeidsrettssaker – domstolenes rolle
I hvilken grad domstolene er egnet til å være et hensiktsmessig tvisteløsningsorgan, vil være avhengig av hvilket fagområde tvisten gjelder.
Ny sammensetning av Personvernnemnda
Det er utnevnt medlemmer til nemnda som behandler klager over vedtak fattet av Datatilsynet.
Ny dom har definert grense for seksuell trakassering
I en ny dom har Høyesterett definert grensen for hva som er seksuell trakassering, skriver advokatfullmektig Thea Larsen Normann.
Domstolkommisjonen: Hvor mye skal dommere spesialiseres?
Det kan bli økt spesialisering i blant annet barnesaker og store økonomiske straffesaker.
Har vedtatt prosedyre for nominasjon av norske dommere til ICC
Dommerne skal velges blant «personer med høy moralsk karakter, upartiskhet og integritet og som besitter de kvalifikasjoner som deres respektive stater krever for å bli utnevnt til de høyeste juridiske embeter.»
– Et betydelig teknologisk etterslep i domstolene
Digitaliseringen av domstolene kommet kort sammenliknet med flere andre offentlige virksomheter, ifølge utredning.
Siler ankesaker i landets største ankedomstol
Da den juridiske utrederenheten i Borgarting ble besluttet opprettet ble ankedomstolen omtalt som en «flaskehals». - Vi har virkelig nok å gjøre. Vi har til nå i år utredet omtrent 75 prosent av sakene innenfor våre hovedarbeidsområder som kommer inn, men har et mål om å komme enda høyere, sier leder for utrederenheten.
Disse lovendringene innføres etter nyttår
Barn sikres mer arv. Arbeidstakere gis økt kontroll over pensjonstjening.
Juristlønn, hjemmekontor, rettshjelp og domstolene: Dette engasjerte mest i 2020
Vi har samlet noen av de mest leste sakene på Juristen.no i 2020 - noe du har gått glipp av?
Skildrer dramaer fra rettssalen med tegneutstyr
Esther Maria Bjørneboe har tegnet fra norske rettssaler siden 1999. Boka «Forbrytelsens ansikt» presenterer et bredt utvalg av Bjørneboes rettstegninger og ser på rettstegningens funksjon og betydning.
Hvem, hva, hvor i 2020: Klarer du årets juridiske julenøtter?
Nok et år er snart omme, og vi har samlet noen spørsmål fra 2020, blandet med andre julenøtter. Hvor mange klarer du?