Fullt hus på samling om offentlige anskaffelser - med KI på agendaen
- Innsiktsfulle foredrag om kunstig intelligens (KI) i anskaffelser, skriver Åshild Eikenes Sjøli i Fagnettverk offentlige anskaffelser etter nettverkssamling.
Av Åshild Eikenes Sjøli, Advansia AS / leder av styret i Fagnettverk offentlige anskaffelser
Mandag 3. mars 2025 samlet 100 av Juristforbundets medlemmer seg for å lære om hvordan kunstig intelligens (KI) kan revolusjonere offentlige anskaffelser. Arrangementet, organisert av Fagnettverk offentlige anskaffelser, bød på innsiktsfulle foredrag og engasjerende diskusjoner om de juridiske og praktiske aspektene ved KI i anskaffelser.
Introduksjon til KI-forordningen
Bent J. Syversen, konsernadvokat i IT-selskapet Computas, åpnet samlingen med en introduksjon til EUs nye KI-forordning og Norges implementeringsarbeid. Han belyste de juridiske rammene og utfordringene ved anvendelse av KI, og understreket viktigheten av ansvarlig bruk for å sikre rettferdige og transparente anskaffelsesprosesser. Syversen delte også følgende viktige punkter:
· KI-forordningen deles inn etter risikonivåer, og en norsk KI-lov er forventet å være på plass innen tredje kvartal 2026.
· KI-systemer kan forsterke skjevheter der datagrunnlaget er skjevt, noe som påvirker slutningene KI trekker.
· Etterprøvbarhet etter LOA §4 kan bli vanskelig der man ikke kan redegjøre for datagrunnlaget bak beslutninger.
· Datagrunnlaget stiller utfordringer knyttet til personvern og sikkerhet, og det er viktig å vurdere hvilke data som kan brukes til å trene KI, samt opphavsrettslige begrensninger.
DFØs erfaringer med datadrevne anskaffelser
Rune Kjørlaug og Charlotte Kolle fra Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ) delte sine erfaringer med utviklingen av en ny veileder for datadrevne anskaffelser. De presenterte konkrete eksempler på hvordan KI kan brukes til å forbedre konkurransegjennomføringen og øke effektiviteten i offentlige anskaffelser. Noen av de viktigste punktene fra deres innlegg var:
· KI kan bidra til å bryte ned silotankegangen i offentlige anskaffelser, og man er avhengig av data fra alle faser for å trene KI.
· Spesielt data fra gjennomføring må tilgjengeliggjøres for å trene KI.
· KI kan støtte i å forutse behov basert på historiske data og identifisere flaskehalser i leverandørkjeder.
· Kompetanse og pilotprosjekter er nødvendig for å trene både personell og KI, og for å identifisere bruksområder og metodikk.
Avinors praktiske erfaringer
Fredrick Holm-Hansen og Jan Erik Breivik fra Avinor delte sine erfaringer med operasjonalisering av KI i offentlige anskaffelser. De presenterte flere brukstilfeller der KI har blitt anvendt i innkjøpsprosesser, og fremhevet hvordan teknologien har bidratt til å optimalisere beslutningstaking og ressursbruk. Viktige punkter fra deres innlegg inkluderte:
· Avinor arbeider med å samle og synliggjøre muligheter og rammer for KI i organisasjonen, og har åpnet for at hele organisasjonen kan melde inn KI-initiativ.
· En arbeidsgruppe vurderer initiativene opp mot relevante rettslige rammer som Avinors AI-etiske retningslinjer, KI-forordningen, sikkerhet/personvern og opphavsrett.
· Avinor har utviklet en egen in-house KI-løsning, som muliggjør bruk av eget datagrunnlag og sikring av sensitiv data.
· KI brukes som sparringspartner for offentlige anskaffelser, til korrespondanse med leverandører i begrenset grad, og til automatisk fakturakontroll.
· Enkelte utfordringer med KI inkluderer problemer med etterprøvbarhet, "hallusinering" og begrunnelser for tildeling.
· Avinor GPT henter data fra internett og kan bistå i utforming av kravspesifikasjoner.
Diskusjon og nettverksbygging
Samlingen ble avsluttet med en diskusjon der deltakerne fikk mulighet til å stille spørsmål og dele sine egne erfaringer. Etterpå var det tid for mingling, hvor deltakerne kunne knytte nye kontakter og utveksle ideer over fingermat og drikke.
Fagnettverk offentlige anskaffelser er åpent for alle av Juristforbundets medlemmer med interesse for offentlige anskaffelser. I tillegg til å gi medlemmene faglig påfyll om relevante temaer er et av hovedformålet med nettverket at medlemmene skal bygge nettverk på tvers av virksomheter og sektorer slik at juristene deler sin kompetanse på tvers.
Det var tydelig at temaet fenget juristene - aldri før har en nettverkssamling blitt fullbooket så fort!
Vi takker de dyktige foredragsholderne som bidro med innsikt og erfaringsdeling til Juristforbundets medlemmer.
Styret i Fagnettverk offentlige anskaffelser består av: Åshild Eikenes Sjøli, Advansia AS (Leder), Bent J. Syversen, Computas AS, Marie Braadland, Advokatfirmaet Grette AS, Kathinka Bull-Lønskog, KPMG Law Advokatfirma AS, Oslo og Nanna Wanjera Christensen, Advokatfirmaet Simonsen Vogt Wiig AS, Stavanger