Gratulerte med ny samtykkelov
– En klar og tydelig lovtekst som vil styrke rettssikkerheten for alle, sier Juristforbundet.
Juristforbundets kommunikasjonsrådgiver Iselin Øverbø holdt appell under en markering utenfor Stortinget torsdag ettermiddag, og gratulerte alle som har kjempet for en ny samtykkelov.
- På vegne av Juristforbundet vil jeg si tusen takk for et fantastisk samarbeid med alle dere og for et enormt engasjement, sa hun til forsamlingen under markeringen i regi av Samtykkealliansen.
Samtykkealliansen er et nettverk av organisasjoner som har krevd at straffeloven endres slik at den fastslår at seksuell omgang uten samtykke er voldtekt.
De nye loven ble torsdag ettermiddag debattert på Stortinget foran dagens votering. Det er flertall for en samtykkebasert voldtektsbestemmelse med en «bare ja er ja»-ordlyd. Juristforbundet har arbeidet for at en ny samtykkebestemmelse skal inn i straffeloven og har støttet «bare ja er ja»-bestemmelsen.
- Takket være fagseminaret dere i Samtykkealliansen arrangerte i fjor, ble vi i Juristforbundet overbevist om at det avgjørende ja-et måtte inn i loven. På landsmøtet vårt ble dette vedtatt og vi satte for alvor inn støtet: vi har hatt debatter, møtt politikere, skrevet i media, argumentert og påvirket. Men dette hadde ikke gått uten våre fantastiske støttespillere. Resultatet er en klar og tydelig lovtekst som vil styrke rettssikkerheten til alle, sa Juristforbundets Iselin Øverbø.
- Dette er en stor seier først og fremst for folks rettsvern, i tillegg til oss i Juristforbundet og alle våre samarbeidspartnere, har Juristforbundets president Sverre Bromander uttalt tidligere.
– Sex skal være frivillig og det er den initiativtakende part som må forsikre seg om at den andre faktisk er med på det. Vi mener lovforslaget har en klar og tydelig lovtekst som på en pedagogisk måte rammer inn det straffbare. Dette står ikke i motsetning til bestemmelser og prinsipper som skal ivareta gjerningspersoners rettssikkerhet, sier han.