Unngå å bli ribbet av julehandelen

Julehandelenkoster oss mer enn noen gang

Juleforberedelsene går som det suserog nordmenn bruker mer på julehandel enn noen gang. Netthandel hargjort det enkelt å starte jakten på gode tilbud tidlig, men vi brukerogså langt mer enn før. Med noen enkle grep kan du unngå en økonomisksmell på nyåret.

I følge handelsorganisasjonen Virke,brukte gjennomsnittsnordmannen 10 700 kroner på julehandelen i 2015– en økning på 230 kroner sammenlignet året før. Tallene forventeså ligge rundt samme nivå i år.

Vi ser en del av de samme trendene somi fjor – rekordhøye boligpriser, lave boliglånsrenter og gode lønninger– nordmenn har fulle lommebøker og det vises igjen under juletreet.I en undersøkelse TNS Gallup har gjennomført på vegne av DanskeBank, svarer 42 prosent av mennene og 39 prosent av kvinnene atde normalt bruker mellom 2000 og 5000 kroner på julegaver.

Det er forbløffende mange som svarerat de skal bruke høye summer på julegaver. I tillegg starter vitidligere og tidligere. Jeg tror netthandel har gjort det langtlettere å bli fristet av tilbud og klikke gaver med seg hjem. Annonseringhar blitt svært nøyaktig på tvers av digitale flater og vi får enkonstant påminnelse om alle gavene vi må handle inn. Det er noklettere å bruke mer penger på julehandel når en kan få alt unnagjortfra sofakroken.

Værkreativ på gavefronten

Sett av penger til julehandelen – gjernepå en egen konto – og ikke bruk mer enn planlagt. Det kan gjernevære en mulighet til å bli kreativ med hva du legger under juletreet.Jeg tror vi handler for mer enn hva vi i utgangspunktet har budsjettert.Det være en god ide å sette av beløpsgrense på gaver blant familieog venner. En spareavtale til barn eller barnebarn står kanskjeikke øverst på ønskelisten, men det kan være en fin gave som de vilnyte godt av langsiktig når de skal studere eller kjøpe bolig. Matkurs, dansekurs,eller andre opplevelser er også kreative gaver som kan gi stor glede.

Unngåkredittkortfella

Statistikken viser at sju prosent avnordmenn regner med å ha kredittkortgjeld etter fullført julehandel.Det er ingen god idé å starte nyåret med en økonomisk baksmell.Unngå å låne penger til å kjøpe gaver, men om du må bruke kredittkortet,så bør det gjøres fornuftig og ikke med mer enn hva du kan betalefor i januar. Julehandelen kan fort bli en kostbar opplevelse medkredittkortrenter på 15 – 20 prosent. Vi har også sett kredittkortselskapersom krever mye høyere renter enn det. Da løper pengene raskt og unødvendig.

Styrunna panikkhandelen

Tall viser at mer enn hver fjerde nordmannstarter julegaveinnkjøpene før november. Mens 41 prosent av kvinneneer tidlig ute med handelen, kan kun 14 prosent av menn si det samme.Start julehandelen tidlig for å holde kontroll på utgiftene medgjennomtenkte kjøp. Let etter gode tilbud på nett og i butikk. Panikkhandelpå lille juleaften eller julaften kan lett blir en dyr affære.

Kilder:TNS Gallup 2015, Respons Analyse 2015, Adresseavisen, vg.no og DanskeBank.