Studenter møtes i tøffe forhandlinger

I slutten av mars møtes studentene vedDe juridiske fakultetene i Oslo, Bergen og Tromsø for å knive omtittelen som jusstudentenes beste forhandlere. Dette er tredje gangenELSA Norge arrangerer den nasjonale forhandlingskonkurransen.

ELSAs, The European Law Students Association,internasjonale forhandlingskonkurranse går av stabelen sommeren2017. Det norske laget har danket ut mange av konkurrentene de foregåendeårene. I fjor kom laget fra Oslo på en solid fjerdeplass i den internasjonalekonkurransen.

Den norske vinneren som skal delta vilkåres i Oslo 21.-23. mars 2017 med ELSA Norge som arrangør sammenmed Juristforbundet og advokatfirmaet Arntzen de Besche.

– Som fremtidige jurister og advokaterkommer vi til å jobbe mye med forhandlinger. Likevel har vi gjennomstudiet få praktiske muligheter til å utvikle våre forhandlingsevner.Denne konkurransen er derfor en viktig læringsarena, sier CeciliaVinje Hagland i ELSA Norge.

– Mange studenter er ikke klar overat yrket som jurist innebærer mer enn bare hovedforhandlinger idomstolene. Det er derfor viktig at studentene får en arena hvorde kan utvikle sine evner i liknende forhandlingssituasjoner somman møter i det praktiske arbeidslivet. Konkurransen viser at mangeav problemene Peder Ås og Marte Kirkerud opplever kan løses på flerearenaer, sier Hagland.

Konkurransereglene

Deltakerne får en uke til forberedelseretter at konkurranse-casen er offentliggjort. Dokumentet de mottarinneholder en del med felles informasjon og en del med konfidensiellinformasjon tilhørende sin part. Denne modellen krever at studentenemå jobbe selvstendig, systematisk og kreativt med å bygge opp sinforhandlingsstrategi.

– I konkurransen møtes lagene som toparter som skal forhandle seg frem til en avtale. Forhandlingenevarer i 60 minutter og foregår på engelsk. Dette vil gi studenteneen viktig erfaring med hensyn til hvordan forhandlinger foregåri arbeidslivet, forteller Cecilia Vinje Hagland.

Et dommerpanel vil vurdere prestasjoneneog gi tilbakemeldinger til deltakerne.

– Dommerpanelet er en kombinasjon avdyktige og erfarne profiler fra juss, politikk og næringsliv, sierhun.