Kandidatundersøkelse fra Juristforbundet Halvparten av juristene får jobb før eksamen

49 % av dem som fullførte jusstudiet(master) i 2016, fikk jobb før siste eksamen var avlagt. Omtrentlike mange begynte å søke jobb i siste semester av studiet, menshele 17 % fikk jobb uten å ha søkt. Dette viser en undersøkelseJuristforbundet har gjort i samarbeid med de juridiske fakultetenei Oslo, Bergen og Tromsø.

Arbeidsmarkedet for ferske juristerer brukbart, men alle får likevel ikke jobb rett etter eksamen,viser Juristforbundets undersøkelse. 10 % ventet mer enn seks månederfør de fikk jobb. Dette tallet kan dessuten i realiteten være høyere,siden de siste respondentene tok eksamen så sent som i desemberi fjor. De som fortsatt er jobbsøkere, utgjør 11 % av respondentenepå landsbasis.

Undersøkelsen gikk til alle som fullførtemasterstudiet i rettsvitenskap våren eller høsten 2016.

– Tallene viser at det ikke er lettvintfor alle nye jurister å få jobb. Noen må slite en stund, og troligfår ikke alle sine førstevalg av arbeidssted. Samtidig vet vi atbehovet for juridisk kompetanse er stort både i privat og offentligsektor. Derfor ville det være ille om samfunnet ikke vet å ta ibruk den ferske, oppdaterte kompetansen som de nyutdannede representerer,kommenterer Juristforbundets president Curt A. Lier.

Midlertidigansettelse

Av dem som har fått jobb, har 51 % fåttfast ansettelse. Her ligger de ferske juristene fra Oslo høyereenn snittet med 63 %. 32 % har fått midlertidige stillinger, medTromsø høyest på 45 %.

36 % av respondentene klarte seg medå sende 1–5 søknader før de fikk jobb, mens 15 % måtte sende 6–10søknader. De øvrige sendte flere søknader eller svarte «vet ikke».73 % fikk ett eller to jobbtilbud, mens hele 19 % ikke fikk noejobbtilbud etter å ha søkt. Blant dem som fikk et jobbtilbud utenå ha søkt, var andelen i Oslo høyest med 25 % og lavest i Tromsømed 14 %.

For noen år tilbake gikk et stort flertallav de nyutdannede juristene til offentlig sektor. I dag er arbeidsmarkedetmer balansert. 47 % av de nye juristene går til privat sektor, og65 % av disse får jobb i et advokatfirma. Blant dem som studertei Bergen, er andelen av de privat ansatte som ender i advokatbransjenhele 76 %.

40 % ender på landsbasis i statlig sektor,mens 14 % får jobb i kommuner eller fylkeskommuner. Her er det markantegeografiske forskjeller. Juristene med utdanning fra Oslo fordelerseg med 57 % i privat sektor og 33 % i staten. Tromsø-juristenefordeler seg motsatt med 36 % i privat sektor og 48 % i staten.

Ønskerjobb i politiet

På spørsmål om hvor respondentene somavgangsstudenter helst ville jobbe, sto politiet frem som den suverentmest attraktive arbeidsplassen. Andre arbeidsplasser høyt på listener Utenriksdepartementet, advokatfirmaer og fylkesmannsembetene.

– Som mangeårig politijurist synes jegjo det er hyggelig at mange ferske jurister ønsker seg til politiet.Mange ønsker også å bli advokat, men undersøkelsen viser at deter en myte at få vil til offentlig sektor, sier Curt A. Lier.

De nye juristene ble spurt om hva devektla ved stillingene de søkte. Faglige utfordringer, juridiskrelevante oppgaver og et godt arbeidsmiljø var de elementene somfikk plass på toppen av listen.