Høyesterett gir veiledning til advokater

For første gang utgir Høyesterett enveiledning som i klartekst forteller hva som forventes av den somprosederer for landets høyeste domstol.

Høyesteretts nye veiledning for advokaterer nå tilgjengelig på domstolens nettside. Den tar for seg anke,saksforberedelse og prosedyre for Høyesterett – og også informasjonom krav og forventninger som stilles til advokatenes muntlige innlegg.

Blant annet er kravene til bestått prøvesakpresisert og tydeliggjort.

«Advokaten må gi en instruktiv innføringi hva saken gjelder og peke på og redegjøre for kjernespørsmålene»og «advokaten må påvise hva han eller hun får ut av de rettskildersom trekkes frem», heter det blant annet i den delen som tar forseg hva som skal til for å bestå en prøvesak.

Når det gjelder prosedyre, har veilederenelleve sider med praktiske råd. Tale – og fremføringsteknikk erblant temaene.

«Bundet opplesning fra et manuskriptbør unngås» og «ta naturlige kunstpauser og marker forskjell påopplesning fra utdragene og egen argumentasjon» er blant prosedyrerådene.

«Argumentasjonen skal være saklig ognøktern, men prosederende i sin form», heter det også.

Nyekontaktpunkter

Om behandlingen av rettsstoffet, eret av prosedyrerådene at advokatene skal tenke på at dommen skalbli et prejudikat.

«Saken som er til prøving, er gjernetillatt fremmet fordi løsningen kan gi veiledning i lignende saker.En viktig oppgave for advokatene vil derfor ofte være å påvise atden rettsregelen det argumenteres for, vil gi en god løsning ogsåi andre saker. Innholdet i rettsregelen må komme tydelig frem. Dersomman argumenterer for at det bør skje en rettsutvikling, må dettekomme klart frem og underbygges godt», heter det.

Da veiledningen ble lansert i et pressemøtei Høyesterett, fortalte høyesterettsjustitiarius Toril Marie Øieat det også etableres nye kontaktpunkter mellom Høyesterett og prosedyreadvokatergjennom et Advokatforum og utvidet kurstilbud.

Advokatforumet skal ha sitt første møtei november og tema for møtet blir ankesiling. Da vil det være noenforberedte innlegg og diskusjon etterpå. Foreløpig ser man for segett slikt møte i året ble det opplyst.

Når det gjelder kus, skal det fra nesteår arrangeres straffesakskurs i tillegg til de kursene som i langtid har vært arrangert av Juristenes Utdanningssenter og Høyesterettom sivile saker. Nytt er også at kursene er tenkt holdt i HøyesterettHus.