Dommerforeningen ønsker gjennomgang av domstolsystemet

–Vi ønsker at det skal nedsettes en kommisjon som blant annet skalse på og komme med forslag til hvordan dommer- utnevnelser og utnevnelserav medlemmer til innstillingsrådet, tilsynsutvalget og styret idomstoladministrasjonen, og lederne for disse, skal skje, sier IngjerdThune og Arne K. Uggerud i Dommerforeningen.

I et innlegg i denne utgaven av Juristkontakt,spør sorenskriver Ingjerd Thune (leder av Dommerforeningen) og lagdommerArne K. Uggerud (varamedlem til styret i Dommerforeningen) om domstolenesuavhengighet bør styrkes og om det er det tid for reformer.

«Dommerforeningen mener at tiden nå erkommet for å foreta en grundig og systematisk gjennomgang og analyseav norske domstolsystemet, særlig knyttet opp til utviklingen internasjonaltog vurdere om det bør gjøres endringer i lovgivningen for å bringenorsk praksis i tråd med anerkjente internasjonale normer og anbefalingerfor dommeruavhengighet. Et slikt omfattende arbeid bør foretas aven bredt sammensatt domstolkommisjon», skriver de.

Spørsmålet om uavhengighet har opptattDommerforeningen lenge, og det foreligger et årsmøtevedtak i foreningenom å arbeide med spørsmålet.

«Det må slås fast at det norske domstolsystemettil tross for viktige reformer på begynnelsen av 2000-tallet, blantannet ved opprettelse av Domstoladministrasjonen (DA), mangler entilstrekkelig solid formell forankring. Det er svakheter i systemet somkan skape sårbarhet, og som i ytterste konsekvens kan svekke folksvern mot overgrep fra de andre statsmaktene dersom samfunnet skullegå i mer urolig retning» skriver Ingjerd Thune og Arne K. Uggerud.

– Er det en uro blant dommerne når detgjelder domstolenes uavhengighet? Føler dommerne seg trygge medtanke på fremtiden?

– Det er ikke noen uro blant dommernenår det gjelder domstolenes uavhengighet, og dommerne føler segfor så vidt trygge med tanke på fremtiden. Men det er viktig atde formelle rammene er på plass med hensyn til domstolenes uavhengighet,sier Ingjerd Thune.

– Dere peker på at tillitt til domstoleneikke er en selvfølge. Med tanke på det formelle rammeverket somdere sier har en del svakheter; har man tenkt for lite framoveri Norge? Har man vært naive?

– Vi har kanskje ikke tenkt for litefremover, eller vært for naive. Men det har skjedd en utviklingi europeisk sammenheng, og det er viktig at vi i Norge følger oppdenne utviklingen, og at vi også her i landet får det formelle rammeverketpå plass, sier Thune.

Utnevnelser

– Hvordan bør dommerutnevnelser foregåfor å sikre mest mulig uavhengighet? Og tilsvarende utpeking avmedlemmene i Innstillingsrådet, Tilsynsutvalget for dommere og styretfor Domstoladministrasjonen? Hvordan bør lederne av disse organeneutnevnes?

– Vi ønsker at det skal nedsettes enkommisjon som blant annet skal se på og komme med forslag til hvordandommerutnevnelser og utnevnelser av medlemmer til innstillingsrådet,tilsynsutvalget og styret i domstoladministrasjonen, og ledernefor disse, skal skje. Det vil være naturlig å se hen til internasjonalerekommandasjoner når man kommer med forslag til dette, og vi vilikke foregripe dette arbeidet ved å uttale oss om dette nå.

– Dere skriver at en eventuell domstolkommisjonbør vurdere domstolenes framtidige ressursbehov. Hvordan vurdererdere behovet fremover? Får domstolene for lite ressurser i dag?

– Dersom vi skal ha moderne og effektivedomstoler må det bevilges penger som muliggjør elektronisk samhandlingmed aktørene, og det bør bevilges midler til lyd- og bildeopptaki domstolene. Det foreligger ikke forslag om dette i statsbudsjettet. Videreer det heller ikke foreslått bevilget midler til sikkerhetstiltaki domstolene. Med det foreliggende budsjettforslaget vil det ikkevære mulig å opprettholde dagens drift, og DA varsler at det måinnføres stillingsstopp, noe som vil kunne føre til økt saksbehandlingstid.Det er helt klart at domstolene får for lite ressurser i dag.

– Er det på tide med en lov som regulererde formelle rammene rundt domstolene og dommerne – noe tilsvarendedet som nå er foreslått vedtatt om advokater?

– Vi mener det er grunn til å utredeom det skal vedtas en lov om dommere, der en del av de temaene somer berørt ovenfor kan reguleres, sier Ingjerd Thune.

Rusteseg

I innlegget skriver Ingjerd Thune ogArne K. Uggerud at det er viktig å ruste seg for fremtiden i roligetider.

«Det er naturligvis vanskelig å ha enklar oppfatning av hvordan utviklingen av samfunnet vil bli i årenesom kommer. Det er uansett viktig å ruste seg for en situasjon hvortilliten til domstolene ikke vil holde seg like høy som i dag. Vikan ikke se bort fra at samfunnsutviklingen vil gå i en retningav mer uro og splid i befolkningen, som for eksempel økt polariseringog større kamp om samfunnets ressurser. Politikere og andre medstor innflytelse, som for eksempel media, kan i større grad kommetil å rette søkelyset på domstolenes svakheter, med rette ellerurette. Dersom tilliten til domstolene svekkes, noe som har skjeddi andre vesteuropeiske land, er det viktig at den formelle uavhengighetener så solid og uangripelig som mulig», skriver de.

«Dommerforeningen mener at tiden er modenfor å løfte blikket og diskutere hvordan fundamentet for fremtidensdomstoler bør være. En prinsipiell og overordnet gjennomgang ogvurdering av domstolsystemet ved å opprette en ny domstolkommisjonvil være et første skritt i så måte», skriver de to.

Lesinnlegget av Ingjerd Thune og Arne K. Uggerud på side 56.