Advokatene i Panama

Det Panama-baserte advokatfirmaet MossackFonseca & Co er en såkalt «offshore service provider», et selskapsom er spesialisert på å opprette og administrere postboksselskaperi skatteparadiser. Mossack Fonseca ble etablert av advokat JürgenMossack i 1977 og i 1986 gikk også advokat Ramón Fonseca inn i firmaet.De har over 40 kontorer over hele verden. I begynnelsen av aprilbegynte sakene å komme, som baserer seg på over 11 millioner lekkededokumenter fra advokatfirmaet – The Panama Papers. Stiftelsen InternationalConsortium of Investigative Journalists har samarbeidet med hundre medieorganisasjonerom å kartlegge materialet – i Norge er det Aftenposten som har fått tilgangtil dokumentberget. 214 488 forskjellige selskaper og 14 153 klienterer nevnt i dokumentene. Blant disse skal det være statsledere ogpolitikere. Foreløpig er det blant annet satt fokus på at DNB harhjulpet kunder med å etablere selskaper i skatteparadiser.

Advokatfirmaet tilbakeviser i et brevtil den britiske avisen The Guardian at de har deltatt i ulovligheter,men svarer ikke på spørsmål om enkeltsaker av hensyn til advokatenestaushetsplikt. «We cannot provide responses to questions that pertainto specific matters, as doing so would be a breach of our policiesand legal obligation to maintain client confidentiality», skriverfirmaet. Selskapet har også opprettet en egen nettside der de avviserbeskyldningene.

I et intervju med Juristkontakt i 2009uttalt den norske juristen Eva Joly at «jurister spiller en veldigstor rolle i opprettelsen av strukturen i skatteparadisene». Vitraff den gang Joly på Island, der hun var hyret inn for å biståi etterforskningen etter bankkrisen i landet. Hun mente at det varmangel på etisk holdning blant mange jurister og advokater og vistetil at advokatfirmaer er juridiske tilretteleggere for å kanaliserestore summer til skatteparadiser. Det er ikke ulovlig å plasserepenger i skatteparadiser, men de blir ofte brukt til å hvitvaskepenger. Hun var også kritisk til advokaters absolutte forsvar avtaushetsplikten. «Advokatene bør vokte seg vel for å gjøre taushetspliktenhellig. Advokatene kan ikke dekke seg bak taushetsplikt i skattesaker.Den er til for straffesaker og for personvern. Ikke for å dekkeskattesvik», mente hun.

Advokatforeningen her hjemme ga den gangadvokaters taushetsplikt høyt prioritet og foreningen sa det varviktig å kunne bistå advokater som utsettes for press mot taushetsplikten.Også i 2013 omtalte vi at det brygget opp til strid mellom myndigheteneog advokatstanden om hvor langt advokatenes taushetsplikt skullegå. Den gang hadde Finansdepartementet foreslått en forskrift tillikningsloven som skulle lette på taushetsplikten i skattesaker.Og nå nylig har Advokatlovutvalget foretatt en bred vurdering avreglene av om taushetsplikt. Det foreslås i hovedsak å videreføreog lovfeste dagens regler. Om avsløringer av advokaters rolle iskatteparadiser fører til press mot advokaters taushetsplikt – ellerandre diskusjoner om advokatrollen – gjenstår å se. Men for hemmelighetsfulleMossack Fonseca er det i alle fall mye informasjon som nå er utei offentligheten, de mer enn 11,5 millioner dokumentene inneholder2,6 terrabytes med data.